Kto może dziedziczyć spadek?

Kto może dziedziczyć spadek?

18 stycznia 2013 Wyłącz przez Aleks

Prawo spadkowe jest działem prawa cywilnego i określa ono podział majątku po śmierci właściciela nieruchomości. Warto zatem wiedzieć, kto ma prawo dziedziczenia i jak ubiegać się o spadek

Kto może dziedziczyć spadek?

Przede wszystkim w przypadku dziedziczenia prawo spadkowe obejmuje małżonka oraz dzieci. Gdy nie ma małżonka, to wtedy w pierwszej kolejności są dzieci. Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak windykacja spadku, dlatego dobrze jest przed podpisaniem zgody na odbiór majątku sprawdzić to, w jakim on jest stanie.

Czym jest windykacja spadkowa?

Windykacja polega na tym, że osoba, która jest zapisana w testamencie najczęściej ponosi całkowitą odpowiedzialność za długi, które za życia pozostawiła osoba zmarła. Warto też wiedzieć, że dopóki zapisobiorca nie zgodzi się przy notariuszu na tego rodzaju spadek, to wówczas wierzyciel może ściągać długi z każdego potencjalnego dłużnika.

Czy można zrzec się spadku, który jest zadłużony?

Istnieją sposoby na to, by pozbyć się niechcianego spadku, szczególnie takiego, który zawiera długi. Między innymi prawo spadkowe daje takie możliwości jak:

– złożenie oświadczenia w obecności notariusza lub w sądzie,
– przyjęcie spadku wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiada się za dług zmarłego do wysokości wartości otrzymanych dóbr.

Gdy wybierze się drugie rozwiązanie, to wówczas gdy długi po zmarłym wynoszą przykładowo piętnaście tysięcy, a działka z domem jest o wartości dziesięciu tysięcy, to spadkobierca płaci dług tylko do dziesięciu tysięcy. Warto też pamiętać, że w przypadku odrzucenia spadku nie można już później zmienić decyzji.

Czy dziecko może dziedziczyć długi?

Warto pamiętać, że prawo polskie pozwala na to, aby długi mogło dziedziczyć także dziecko wraz ze spadkiem po rodzicach. Należy jednak pamiętać, że najczęściej wówczas jest to dziedziczenie z przyjęciem spadku wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek po rodzicach lub dziadkach czy rodzeństwie nie zawsze może być dobrym rozwiązaniem. Dlatego też dobrze jest przed podpisaniem zgody na jego dziedziczenie sprawdzić dokładnie, czy osoba zmarła nie miała długów.