Czym zajmuje się psychiatra?

Czym zajmuje się psychiatra?

31 stycznia 2013 Wyłącz przez Aleks

Choć nasza świadomość stale wzrasta, to choroby psychiczne nadal są tematem tabu. Chorzy nie korzystają z pomocy specjalisty, bo boją się stygmatyzacji, przyklejenia „łatki” i odrzucenia. Tymczasem to psychiatra może rozwiązać wiele problemów związanych z psychiką.

Kim jest psychiatra?

To lekarz, który ukończył studia medyczne, zrobił specjalizację i zdał egzamin państwowy. W przeciwieństwie do lekarzy innych specjalności, nie leczy ciała, ale ducha. Jak każdy inny lekarz ma prawo wypisywać recepty, zwolnienia L4, kierować na badania diagnostyczne, wystawiać zaświadczenia do ZUS.

Kiedy zwrócić się do psychiatry?

Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego, warto udać się do niego, kiedy zauważymy dłużej otrzymujące się problemy psychiczne. Mogą być to zaburzenia snu, spadek nastroju, nieuzasadnione lęki, nagłe napady agresji lub apatia.

Psychiatra zajmuje się przede wszystkim leczeniem:

– depresji,
– stanów lękowych,
– wszelkiego rodzaju uzależnień,
– chorób o podłożu psychicznym.

Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia i codziennego trybu życia.

Jak przebiega leczenie?

Przede wszystkim psychiatra musi postawić diagnozę, robi to na podstawie szczegółowego wywiadu i testu wykonanego przez pacjenta. Diagnoza pozwala mu ustalić przebieg leczenia. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią prowadzoną przez uprawnionego psychoterapeutę. Bardzo często psychiatra współpracuje także z psychologiem.

Pierwsze wizyty są dość częste, ponieważ lekarz musi obserwować reakcję pacjenta na leki oraz psychoterapię. Leczenie z reguły jest długotrwałe, ostatnim etapem jest stopniowe wycofywanie leków i obserwacja, jak pacjent radzi sobie bez wspomagania farmakologicznego. W ciężkich postaciach zaburzeń psychicznych leczenie musi przebiegać w warunkach szpitalnych.

Niestety nasz system ochrony zdrowia nie docenia problemu zdrowia psychicznego, który szczególnie nasilił się w okresie pandemii. W całej Polsce jest 40 tys. psychiatrów, a psychiatrów dziecięcych zaledwie 400 na 7 mln dzieci.