Mam depresję, kto może mi pomóc?

Mam depresję, kto może mi pomóc?

17 kwietnia 2016 Wyłącz przez Aleks

Każdy z nas co jakiś może czuć się smutny, bezradny. Jeśli jednak to uczucie zostaje z nami na stałe albo wręcz nami zawładnie do tego stopnia, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie możemy mówić o depresji.

Słowo depresja oznacza z jednej strony głębokość – od łacińskiego słowa depressio, czyli metoforyczny dołek, w który człowiek wpada. Z drugiej strony słowo wiązane jest z łacińskim deprimer, czyli deprymować – zniechęcać, przygnębiać. Skąd w ogóle bierze się depresja, dlaczego ludzie na nią chorują?

Jaką pomoc można uzyskać w depresji od psychologa?

Wyróżnia się trzy zasadnicze podłoża tej choroby:
• Biologiczne
• Psychologiczne
• Społeczno-kulturowe

Przede wszystkim, jeśli ktoś podejrzewa, że cierpi na depresję nie powinien zwlekać z uzyskaniem profesjonalnej pomocy, którą może dostać u psychiatra-sochaczew.pl. Psycholog nie do końca będzie mógł pomóc w przypadku depresji. Psycholog mógłby co najwyżej przeanalizować przyczyny naszej depresji, co pomogłoby w późniejszym wyborze odpowiedniej metody leczenia.

Lecz depresję z psychiatrą lub na psychoterapii

W depresji tak naprawdę może pomóc psychiatra oraz psychoterapeuta. To, do którego z nich trzeba się wybrać zależy od przyczyn depresji. Jeśli choroba ma podłoże biologiczne, czyli np. gdy mózg nie produkuje wystarczającej ilości serotoniny, chory powinien szukać pomocy u psychiatry. Psychiatra postawi diagnozę oraz wybierze odpowiedni środek farmakologiczny, który pomoże wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wielokrotnie jednak depresja jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne. Może to być przeżyta niedawno duża trauma jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców w przypadku dzieci i nastolatków, których także dotyczy to schorzenie.
W takich okolicznościach psychoterapeuta poprzez terapię pomoże przerobić traumę oraz związane z nią trudne uczucia.