Czy era opakowań jednorazowych wreszcie się zakończy?

Czy era opakowań jednorazowych wreszcie się zakończy?

9 lutego 2016 Wyłącz przez Aleks

Doskonale wiadomo, jak popularne są opakowania jednorazowe. Ilość plastików, folii i innych opakowań jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych jest tak olbrzymia, że obecnie po Atlantyku pływają całe sterty odpadów, spokojnie osiągające już obszary niektórych państw świata. Czy jest to niebezpieczne? Niewątpliwie tak. Era i hype na opakowania i pojemniki jednorazowe powolutku zanika. Niemniej jednak ciężko jest pogodzić z jednej strony dostęp do taniej żywności, z drugiej zaś koszty związane z koniecznością wykorzystania opakowań papierowych, tekturowych, wiórowych albo wykonanych z otrębów.

Zdrowy rozsądek w ekologicznym podejściu

Jak widać, koszty produkcji opakowań jednorazowych są już na tyle małe, że powtórne przejście na rozbudowywanie produkcji opakowań ekologicznych jest niekorzystne, choćby z punktu widzenia zużycia zasobów naturalnych oraz emisji zanieczyszczeń. Więcej o kosztach produkcji znajdziecie pod adresem https://www.lideropakowania.pl/. Należy dążyć, aby opakowania plastikowe stawały się bardziej eko. Można przecież korzystać ze stopów plastiku mniejszej gęstości lub też modyfikować strukturę ich tak, aby degradacja opakowań była krótsza w czasie. Ważnym jest także aspekt zużywania wody dla celów produkcji przemysłowej.

Jakie opakowania będą stosowane za 50-100 lat?

Ciężko orzec. Plastiku nie da się wyeliminować i byłoby to na pewno szkodliwe i nieefektywne. Trzeba bardziej myśleć o tym, jak stworzyć nowe tworzywa sztuczne, które będą mniej obciążające w produkcji dla zasobów i środowiska oraz okres ich rozkładu będzie zdecydowanie krótszy niż obecnie.