Pianka PU i wiele więcej przy izolacji okien

Pianka PU i wiele więcej przy izolacji okien

31 stycznia 2012 Wyłącz przez Aleks

Aby być zadowolonym z zakupionych okien, niekiedy bardzo drogich i wyprodukowanych z zastosowaniem wyjątkowo nowoczesnych technologii, zadbać trzeba również o ich odpowiedni montaż. Decydując się na zakup stolarki okiennej prosto od producenta czy też przez sieć dystrybutorów i sprzedawców jak hurtownie i salony pokazowe – zawsze skorzystać można z preferencyjnej oferty montażu przez autoryzowany serwis. W ten sposób łatwo uniknąć można sytuacji, w której producent odrzuci później gwarancję z uwagi na nieprawidłowy montaż. Sama termoizolacja pianką, czyli zastosowanie tylko jednej podstawowej warstwy izolacji przez piankę PU – nie wystarcza w obecnych czasach i dlatego wskazane jest sięgnięcie po dodatkowe materiały.

Termoizolacja pianką oraz taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne

Oczywiście pianka PU nie bez powodu jest stosowana po dziś dzień w montażu stolarki okiennej. Czy będzie to okno w mieszkaniu czy drzwi balkonowe albo wyjście na taras, warto zadbać o wysoką izolację cieplną, a także akustyczną. Termoizolacja pianką poliuretanową spełnia te surowe standardy, ale jeśli pianka ta będzie jedyną warstwą chroniącą osadzone okna i drzwi przed działaniem wilgoci i zmian temperatur – po kilku latach straci wszystkie swoje walory. Dlatego wymyślono tzw. ciepły montaż okien, który dodatkowo zakłada użycie dwóch taśm – jednej paroszczelnej i jednej paroprzepuszczalnej. Ta pierwsza montowana jest od strony wewnętrznej i zapobiega przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia do pianki PU. Druga natomiast używana jest od zewnątrz i pozwala na dużo skuteczniejszą wymianę wilgoci z otoczeniem, czyli ułatwia odprowadzenie nadmiaru pary wodnej ze ściany budynku do środowiska zewnętrznego.

Preferencyjne warunki zakupu i montażu

Skorzystanie z proponowanego zakupu łączonego, czyli wybranie okien wraz z montażem przez serwis producenta, pozwala zaoszczędzić pieniądze na materiały budowlane, a także zmniejsza wydatki np. na transport. Przeważnie oferta jest tak skonstruowana, że samodzielny transport i montaż finalnie kosztowałby o wiele więcej, niż zakupienie takiego pakietu usług w jednym miejscu. Jednowarstwowa termoizolacja pianką powinna być ostatecznością i tylko wtedy, gdy z całą pewnością pomieszczenie nie musi być szczelne. W przeciwnym wypadku dodatkowy wydatek na ciepły montaż okien powinien być normą, gdyż inwestycja w uszczelnienie stolarki okiennej zawsze zwraca się wraz z upływającymi latami.