Co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kości?

Co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kości?

28 czerwca 2008 Wyłącz przez Aleks

Kiedy mówi się o zwyrodnieniach, najczęściej kojarzą się z tym stawy. Jednak nie tylko one są tutaj poszkodowanymi. Istnieją także zwyrodnienia kości, częsta przypadłość osób po przekroczeniu 60-tego roku życia. Głównymi poszkodowanymi są tutaj kobiety – to one częściej zapadają na tą przypadłość niż mężczyźni. Jeśli osoba chora nie podejmuje odpowiednich działań, i lekceważy swoją przypadłość całkowicie ją zaniedbując, może to doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

Czynniki zwiększające ryzyko

Obszarami najbardziej dotkniętymi zwyrodnieniami stają się najczęściej kolana i biodra. Zdarza się jednak także, że ulegają temu dłonie i stopy albo kręgosłup. Powszechne, i jednocześnie prawdziwe jest stwierdzenie, że jest to przypadłość postępująca wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu pewnej granicy wiekowej jest się na nią skazanym – można wcale nie odczuć takich objawów. Wszystko zależy od prowadzonego przez lata stylu życia. Na większe ryzyko wystąpienia niekorzystnie wpływają doznane urazy, kontuzje czy odmrożenia. Osoby trenujące powinny zwracać uwagę na to, by nie miały miejsce nieprawidłowe nawyki, które również długofalowo osłabiają stawy. Znaczenie ma też praca w nieodpowiedniej dla stawów pozycji.

Choroby przyczyniające się do zwyrodnienia kości

Wzrost ryzyka zachorowania jest powiązany z innymi chorobami. Przyczyniają się tu dna moczanowa, cukrzyca czy kwestie związane z nieprawidłowym metabolizmem. Jeśli zwyrodnienia występowały w rodzinie, także ma się na nie automatycznie większe narażenie.