Co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kości?

Co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kości?

28 czerwca 2008 Wyłącz przez Aleks

Kiedy mówi się o zwyrodnieniach, najczęściej kojarzą się z tym stawy. Jednak nie tylko one są tutaj poszkodowanymi. Istnieją także zwyrodnienia kości, częsta przypadłość osób po przekroczeniu 60-tego roku życia. Głównymi poszkodowanymi są tutaj kobiety – to one częściej zapadają na tą przypadłość niż mężczyźni. Jeśli osoba chora nie podejmuje odpowiednich działań, i lekceważy swoją przypadłość całkowicie ją zaniedbując, może to doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

Czynniki zwiększające ryzyko

Obszarami najbardziej dotkniętymi zwyrodnieniami stają się najczęściej kolana i biodra. Zdarza się jednak także, że ulegają temu dłonie i stopy albo kręgosłup. Powszechne, i jednocześnie prawdziwe jest stwierdzenie, że jest to przypadłość postępująca wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu pewnej granicy wiekowej jest się na nią skazanym – można wcale nie odczuć takich objawów. Wszystko zależy od prowadzonego przez lata stylu życia. Na większe ryzyko wystąpienia niekorzystnie wpływają doznane urazy, kontuzje czy odmrożenia np. https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie. Osoby trenujące powinny zwracać uwagę na to, by nie miały miejsce nieprawidłowe nawyki, które również długofalowo osłabiają stawy. Znaczenie ma też praca w nieodpowiedniej dla stawów pozycji.

Choroby przyczyniające się do zwyrodnienia kości

Wzrost ryzyka zachorowania jest powiązany z innymi chorobami. Przyczyniają się tu dna moczanowa, cukrzyca czy kwestie związane z nieprawidłowym metabolizmem. Jeśli zwyrodnienia występowały w rodzinie, także ma się na nie automatycznie większe narażenie.